קולטי שמש

מהו קולט שמש ומה תפקידו ?

חלק של דוד שמש או מערכת אחרת להפקת אנרגיה סולארית מהשמש. בדרך כלל הם בנויים בצורה מלבנית ועליהם מחוברים צינורות נחושת או ברזל ארוכים ומפותלים, העוברים על כל אורך המלבן כך שהם מכסים את רוב שטחו. אם מדובר בדודי שמש (לא דוד חשמלי) הצינורות מחוברים לצינור מים וכאשר הם מתחממים ע"י השמש הם מזרימים מים חמים אל תוך מיכל המים. קולטי שמש בישראל מותקנים כך שהם פונים דרומה בזווית של 75 מעלות מהמשטח האופקי עליו עם עומדים.

מי הן החברות המובילות וקצת מחירים

סוגי קולטי שמש הנמצאים היום בשוק הישראלי נמכרים ברמות מחירים שונות. החברות המובילות הן: אור הטבע, אמקור אנרגיות סולאריות, כרומגן, אמישראגז, נמרוד תעשיות, חם מיד, ירדן דודי שמש, אורן ציוד חימום, מורן תעשיות והרשימה עוד ארוכה. והנה כמה דוגמאות. מי שמבקש להתקין דוד שמש בנפח של 80 ליטרים עם קולט שמש קטן על גג רעפים כולל פירוק ופינוי דוד ישן ישלם עבור הדוד עם הקולטים 1,900 – 2,400 שקל. דוגמא נוספת: עלות דוד בנפח 120 ליטרים וקולטים בינוניים על גג רעפים כולל פירוק ופינוי דוד ישן יעלה כבר 2,400 – 2,900 שקל.

אילו סוגים קיימים בשוק

בזכות הטכנולוגיה המתקדמת ניתן למצוא היום בשוק סוגים רבים של קולטים אותם מציעות עשרות חברות המתמחות בתחום זה. בין הסוגים הנפוצים: קולטי שמש בעלי לוחות שטוחים, או בעלי צינורות פולטים, מרכזים, קולטים להפקת אנרגיה פוטו-וולטית וכו'. כמו כן, קולטי השמש המיועדים לשימוש ביתי (לדודי שמש) מגיעים בגדלים שונים: קטנים, בינוניים וגדולים. הם יהיו מכוסים זכוכית רגילה או זכוכית מחוספסת. בהתאם לכל הפרמטרים הללו נקבעים המחירים הסופיים של הקולטים.

תורמים לחיסכון ושמירה על איכות הסביבה

קולטים הם למעשה אפשרות נפלאה לחסוך באנרגיה רגילה (חשמל) ובכך לחסוך מאות ואפילו אלפי שקלים בשנה. מה גם, קולטי שמש הם אפשרות יעילה ובטוחה לשמור על איכות הסביבה ועל משאבי הטבע האוזלים. במיוחד בישראל, במדינה שטופת שמש, בה גם בחורף כולנו נהנים משפע של שמש, שימוש בקולטי שמש הוא חיוני. בדיוק בגלל זה כמעט ב- 80% מבתי האב בישראל ישנם דודי שמש המספקים להם מים חמים בכל ימות השנה ובכל שעות היממה.

סרטון של חברת תמהיל – קולט שמש סתום באבנית